Zdrowe odżywianie ZdroweForum.pl
Zdrowe odżywianie, zdrowe podejście do życia - pogadajmy o tym ;)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Drożdże, jak spożywać?
Autor Wiadomość
meg86
Świeżak :)

Wysłany: 2009-05-02, 17:01   Drożdże, jak spożywać?

Witajcie

Mówią że są cennym źródłem witamin, mikroelementów i należy je spożywać (mam na myśli te naturalne nie w tabletkach).

Na forum i w internecie widziałam różne sposoby jak je jeść. I tu mam dylemat niektórzy jedzą surowe :shock: , inni mówią żeby zalać ciepłym mlekiem :-/ , a kolejni że tylko wrzącym bo wtedy dopiero wydzielają się te wszystkie witaminy.

I bądź tu mądry człowieku :roll:

Ma ktos z was moze jakies sprawdzone sposoby lub zrodla informacji?

pozdrawiam serdecznie

Reklama

Wysłany:    Najtańsze lekarstwa w Polsce

Sol89 
Stały bywalec

Wysłany: 2009-05-02, 17:26   

ja zawsze mieszałam drożdże z niewielką ilością cukru i jak już robił się płyn (zamiast tej paćki ;) ) zalewałam mlekiem. Ale ani wrzącym ani nawet gorącym (wtedy nie rosną) tylko odrobinę podgrzanym, do połowy wysokości szklanki, a potem myk na grzejnik ;)
Właściwie to nie przyszło mi do głowy, że mogą być dobre przy diecie? Wiecie może coś więcej na ten temat?

zagadka 
Czasem bywa

Wysłany: 2009-05-02, 21:03   

Właściwości drożdży : 11 witamin z grupy B, ergosterol (pod wpływem słońca można z niego otrzymać wit D) białka tyle co np.w kotlecie schabowym, dużo węglowodanów. W 100 gramach 20 mg wapnia, 605 mg fosforu, 4,9 mg żelaza. 100 gr to 86 kalorii.
Jak jadać drożdże? Żywe drożdże żyją (póki nie zostaną strawione) w naszym organiźmie, pobierając z niego witaminy, szczególnie B1. Powinny zostać sparzone wrzącą wodą, gorącym mlekiem, upieczone np w cieście, lub usmażone.
Drożdże zawierają chrom, który ułatwia przyswajanie glukozy; selen ułatwia przyswajanie wit.E. W ich skład wchodzą kwasy nukleinowe o których mówi się że działają odmładzająco (z nich składa się DNA i RNA). Efekty widoczne to znaczna poprawa cery.
Nasze drożdże piwne mają tych kwasów zbyt dużo, dlatego się je płucze w wodzie, ale to z kolei niszczy część wit z grupy B (ropuszczają się w wodzie). Drożdże piekarnicze mają mniej cennych wartości od drożdży piwnych. Jeśli nie ma się drożdży w pigułkach, tabletkach czy sproszkowanych oczyszczonych i przygotowanych farmakologicznie, to lepiej sobie popić przez 1-2 tygodnie po szklaneczce dziennie np. mleka z łyżką drożdży piekarskich, lub na deser trochę ciasta drożdżowego. Nie powinno się ryzykować na własną rękę kuracji drożdżami piwnymi(nie oczyszczonymi).
Drożdże giną (przestają się rozwijać) w temperaturze 50 stopni Celsjusza
Można z nich zrobić np:
"Fałszywy móżdżek" - 2 cebule posiekać, zeszklić na 1-2 łyżeczkach oleju sojowego. Nie rumienić. Dodać 3-5 dag drożdży, a gdy się rozpuszczą, wymieszać z 1-2 białkami. Dodać soli, pieprzu i natki do smaku.
Wszystko to znalazłam w książce Ireny Gumowskiej "Czy wiesz, co jesz?".
Mam nadzieję, że trochę to wam pomoże ;-)

Sol89 
Stały bywalec

Wysłany: 2009-05-02, 21:17   

To ja mam jeszcze pytanie o węglowodany - są proste czy złożone? Zupełnie się na tym nie znam, ale złożone postanowiłam całkiem wyeliminować, więc jestem ciekawa ;)

zagadka 
Czasem bywa

Wysłany: 2009-05-02, 21:26   

Szcerze mówiąc nie wiem, tego ta pani już nie napisała. ;-)

meg86 

Wysłany: 2009-05-03, 09:01   

oki, dzięki dziewczyny
ja dostałam chęci parę dni temu właśnie na mleko z drożdżamia skoro organizm się dopomina to znaczy że tego właśnie potrzebuje :lol: Nie umiem tylko dostać tych piwnych więc raczyłam się piekarskimi.
1/4 kostki zalewałam ciepłym mleczkiem i dodawałam łyżeczkę miodu :arrow: pycha

Sol89, jak najbardziej są dobre przy diecie, zwłaszcza dla osób które lubią słodycze. Drożdże zawierają chrom a on podnosi poziom glukozy we krwi dzięki czemu nie ma się tych napadów na słodkie ;-)
Tak gdzieś wyczytałam jeśli się mylę, proszę mnie poprawić.

Sol89 
Stały bywalec

Wysłany: 2009-05-03, 09:20   

Z miodem? Mniam :-P Trzeba się zdecydowanie w drożdże zaopatrzyć w takim razie :-P

lumiere 

Wysłany: 2009-08-27, 10:09   

oo tak drożdże to bardzo cenne źródło zdrowia i z tego, co wiem to, aby kuracja była skuteczna, to należy wypijać drożdże zaparzone (a więc wrzątkiem zalane) wodą lub mlekiem i w żadnym wypadku nie można słodzić "napoju", bo cukier minimalizuje działanie selenu. A jak długo można pić drożdże? Na pewno z umiarem, bo wszystko co w nadmiarze szkodzi.

Dorotka88 
Stały bywalec
Dorotka88

Wysłany: 2009-10-27, 18:46   Re: Drożdże, jak spożywać?

[quote="meg86"]Witajcie

Mówią że są cennym źródłem witamin, mikroelementów i należy je spożywać (mam na myśli te naturalne nie w tabletkach).

Na forum i w internecie widziałam różne sposoby jak je jeść. I tu mam dylemat niektórzy jedzą surowe :shock: , inni mówią żeby zalać ciepłym mlekiem :-/ , a kolejni że tylko wrzącym bo wtedy dopiero wydzielają się te wszystkie witaminy.

I bądź tu mądry człowieku :roll:

Ma ktos z was moze jakies sprawdzone sposoby lub zrodla informacji?

Witaj,
ja całkowicie odradzam.
Po takiej kuracji możesz dostać grzybicy jak nic.
ZDECYDOWANIE NIE POLECAM!!!

Odpowiedz do tematu