Zdrowe odżywianie ZdroweForum.pl
Zdrowe odżywianie, zdrowe podejście do życia - pogadajmy o tym ;)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Dieta przy atopowym zapaleniu skóry
Autor Wiadomość
Radek Bernat
Świeżak :)

Wysłany: 2010-03-18, 19:29   Dieta przy atopowym zapaleniu skóry

Atopowe Zapalenie Skóry jest przewlekłą i nawrotową dermatozą zapalną, której towarzyszy wybitny świąd i charakterystyczny obraz zmian skórnych (suchość, zmiany zapalne). W Polsce AZS występuje u 4,7% dzieci między 3 a 18 rokiem życia i 1,4% dorosłych, jednakże w dużych miastach odsetek ten jest co najmniej dwukrotnie większy.

Jedną z głównych cech AZS jest genetyczna skłonność do atopii. Atopia jest dziedzicznie uwarunkowana predyspozycją do nadmiernej syntezy przeciwciał IgE w odpowiedzi na kontakt z alergenem powszechnie występującym w środowisku. Na rozwój choroby wpływają czynniki środowiskowe, takie jak alergeny, zanieczyszczenie powietrza, wody, żywności, infekcje wirusowe i bakteryjne oraz substancje chemiczne powszechnego użytku.

Podstawowe leczenie AZS obejmuje:

- optymalną pielęgnacje skóry mającą na celu przywrócenie prawidłowej bariery skórnej poprzez regularne stosowanie emolientów (prep. nawilżające i natłuszczające),

- rozpoznanie i unikanie czynników zaostrzających tj. drażniące materiały syntetyczne i wełna, mydło, gorąca woda, środki chemiczne, detergenty, żywność (mleko krowie, jaja kurze, gluten, soja, orzechy itp.),

- fototerapia UV,

- leczenie farmakologiczne,

Nie ma uniwersalnej diety zalecanej chorym na AZS. Stosuje się tzw. dietę eliminacyjną polegającą na wykluczaniu z diety wszystkich produktów potencjalnie uczulających. W sytuacji, kiedy dziecko karmione jest piersią, matka musi przejść na dietę eliminacyjną i ograniczać pokarmy o największym stopniu alergenności. W pierwszej kolejności należy ograniczyć mleko krowie (główny alergen), można je zastąpić mieszankami mleko zastępczymi lub mlekiem sojowym, z tym, że nieraz mleko sojowe też jest słabo tolerowane. Mieszanki te z reguły są bezsmakowe lub wręcz niesmaczne dla dzieci, dlatego należy je dozować stopniowo, można dodawać również jakieś dodatki smakowe. Oprócz eliminacji samego mleka trzeba również całkowicie wyzbyć się jedzenia produktów mlecznych oraz produktów z dodatkiem mleka tj. sery, śmietana, masło, margaryna, maślanki, jogurty, kefiry itd. oraz Ciasteczka, drożdżówki, bułeczki maślane, chleb tostowy, lody, czekolada mleczna, gofry, naleśniki, większość przetworów mięsnych: wędlin, kiszek itd. zawierają koncentraty białek serwatkowych. Masło i margarynę możemy zastąpić oliwą z oliwek lub margarynami bezmlecznymi. Kefiry i w mniejszym stopniu jogurty mają mniejsze działanie antagonistyczne na chorych na AZS, gdyż zawierają mało lub w ogóle laktozy ( główny alergen w mleku). Laktoza zostaje zużyta w procesach fermentacyjnych mleka. Cukierki i ciasteczka można zastąpić biszkoptami, pierniczkami, paluszkami, chałwą, sezamkami, gorzką czekoladą i suszonymi owocami. Przetwory mięsne najlepiej „produkować” samemu tj. można upiec karkówkę, schab itp. lub uzyskać od producenta informacje w, których produktach brak jest mleka i soi. Na efekty diety należy czekać ok. 2-3 tygodni. Po tym czasie winniśmy zauważyć znaczącą poprawę stanu skóry, w przypadku braku efektów należy próbować eliminować kolejne grupy produktów, aż do osiągnięcia celu.

Główne alergeny:

1. Mleko i produkty mleczne: masło, margaryna, sery, jogurty, kefiry, śmietana itp.

2. Jaja kurze i produkty zawierające je.

3. Soja

4. Produkty zbożowe zawierające gluten

5. Orzechy arachidowe, włoskie, ziemne itd.

6. Owoce głownie cytrusowe

7. Ryby, skorupiaki

8. Miód

9. Konserwanty, barwniki

„Bezpieczne” produkty:

jagnięcina, ryż, kukurydza, gotowane jabłko, brokuły, szparagi, szpinak, sałata, ziemniaki, sól cukier, ocet winny, oliwa z oliwek, zastąpić biszkopty, pierniczki, paluszki, gorzka czekolada, suszone owoce itp.

źródło:
1. Oswoić Atopowe Zapalenie Skóry; Agnieszka Kądziołka
2. Rola alergii pokarmowej w atopowym zapaleniu skóry: metody leczenia dietetycznego i farmakologicznego; M. Czerwionka-Szaflarska, I. Adamska, K. Świątek
3. Rozpoznawanie i leczenie atopowego zapalenia skóry u dzieci i dorosłych;

Zobacz inne artykuły: www.4slim.pl

Reklama

Wysłany:    Najtańsze lekarstwa w Polsce

h3jka 

Wysłany: 2010-03-25, 14:07   

Dieta eliminacyjna, to innym słowem dieta metaboliczna, która polega na wyeliminowaniu z diety produktów ciężkostrawnych lub niestrawnych, na rzecz produktów zdrowych, łatwo przyswajalnych. O alergiach pokarmowych można poczytać tutaj w artykule vimed

Acaiberryselect 

Wysłany: 2010-04-06, 12:14   

Przy atopowym zapaleniu skóry bardzo często potrzebna jest odpowiednia dieta,czyli wszystko to o czym pisze autor tematu,należy unikac produktów cieżkostrawnych.

papryka 
Częsty gość

Wysłany: 2010-07-06, 18:33   

Oj widzę, że dieta może być bardzo pomocna także w leczeniu atopowego zapalenia skóry.
Mam koleżankę, która boryka się z t a chorobą i do tego jest alergiczką.
Przyznam, że nie wiedziałam, że to, co jemy ma tak duży wpływ na leczenie wielu chorób.
Mam jeszcze jedno pytanie, jak to jest ze skutecznością leczenia AZS za pomocą diety?
Istnieją jakieś dane procentowe ??
Jeśli macie dostęp do statystyk będę wdzięczna jeśli się ze mną nimi podzielicie.

elegancja 

Wysłany: 2011-04-05, 20:55   

Witam was wszystkich forumowicze
Na forum czytałam wszystkie wasze posty odnośnie atopowego zapalenia skóry i zastanawiałam się czy napisać, bo jakieś parę miesięcy temu mojemu mężowi na twarzy i rękach wyszły suche i lekko zaczerwienione place. A koleżanka powiedziała, że to może być atopowe zapalenie skóry, bo jej tak się objawiało. Po długich namowach, bo wiecie jak jest z facetami do lekarza nie da się go wygonić, a jak katarek to umierający. Okazało się, że rzeczywiście znajoma miała racje, że to AZS. W rozmowie z teściową tez wyszło, że Bartek (mój mąż) był wcześniej alergikiem. Te place na jego twarzy i rękach zaczęły się przenosić nawet pod kolana i strasznie go to swędziało do tego stopnia, że nawet we śnie się drapał, a jak drapał to robiły mu się nieładne strupy. Trafiliśmy do fajnej lekarki, bo ona przepisała mężowi takie coś co chyba jest suplementem Proskin LF, na bazie kobylego mleka, oraz lek w maści do smarowania by nie weszło zakażenie i rany się pogoiły. I powiem wam, że to pomaga. Koleżanka, która klika lat stosowała leki na AZS i pomagały jej, ale na krótko, jak widziała efekty tego Proskinu na moim mężu to też się zapisała do tej lekarki i sama stosuje proskin lf. Cieszę się, że mężowi pomaga bo widziałam jakie jest to dla niego uciążliwe zwłaszcza dla tak dorosłego faceta. Skóra na rękach i twarzy stała się dzięki tym kapsułkom bardziej nawilżona. Póki co mąż nie zamierza ich zmienić.

[ Dodano: 2011-04-06, 21:43 ]
Mąż chodzi, na co miesięczną kontrolę do lekarza dermatologa, bo miał nieładne to uczulenie, ale lekarka widzi postępy i cieszyła się, że tak ładnie się goją rany. Dla męża to ważne, bo jest z handlowcem i jego osoba jest wizytówką firmy. Ten specyfik na bazie kobylego mleka w znacznym stopniu zregenerował mu skórę. A efekt już było widać po miesiącu. A co najważniejsze mąż już nie ma na twarzy takich placy łuszczących się i czerwonych jak by mu ktoś papierem ściernym twarz przejechał. Widać było, że się bardzo martwi. Czy wy też stosowaliście ten lek? Wam pomagał?

[ Dodano: 2011-04-08, 21:11 ]
jestem szczęśliwa, bo zaleczyliśmy uciążliwe place, które miał mąż na twarzy. Tak jak wspominałam nie ciekawie to wyglądało i martwiłam się, czy mąż będzie tak miał je do końca życia tym bardziej, że czytałam, że ta choroba ma swoje nawroty. Zdziwiłam się, że mąż w tym wieku może mieć AZS, ale jak widać może. Ważne jest, aby trafić do dobrego specjalisty, który choć trochę czyta o nowych produktach tak jak było z moim mężem i proskinem lf. Teraz mąż sobie żartuje, że ma skórkę gładszą niż moja  cieszę się z nim, ale pamiętam jak go dołowało to, że stan jego skóry się pogarszał. Póki maż chwali sobie i lekarza i lek. Moja kuzynka ma syna chorego na AZS od urodzenia i widzę jak się męczyli z tą chorobą. Specjalne jedzenie, leki, a też skąd na to wszystko brać.

[ Dodano: 2011-04-08, 21:12 ]
Czy ktoś pisze na tym forum ? :)

cukier28 
Częsty gość

Wysłany: 2014-10-21, 13:22   

Przyjmowanie probiotyków jest ważne, ale nie należy zapominać również o właściwym sposobie odżywiania. Aby zmniejszyć ryzyko atopowego zapalenia skóry u niemowlaka, matki karmiące piersią powinny unikać spożywania produktów alergizujących. Wskazane jest także odłożenie wprowadzania produktów stałych do diety dziecka do momentu ukończenia 6 miesiąca życia.

W przypadku nieco starszych dzieci z atopowym zapaleniem skóry, których dieta została już rozszerzona, warto wyeliminować z jadłospisu jaja, mleko krowie, soję oraz pszenicę. Badania wykazały bowiem, że u ponad 50% dzieci z atopowym zapaleniem skóry dochodzi do wyraźnego złagodzenia objawów choroby po rezygnacji z tych właśnie produktów. W przypadku dorosłych z atopowym zapaleniem skóry do zaostrzenia symptomów choroby dochodzi zwykle po spożyciu jabłek, marchwi, selera oraz orzechów laskowych. Wyeliminowanie ich z diety może być więc korzystne. Należy jednak zadbać o to, by w jadłospisie osoby z atopowym zapaleniem skóry nie zabrakło ważnych składników odżywczych. Dieta powinna być zbilansowana i bogata w witaminy oraz minerały.

Odpowiedz do tematu